Sarka_Hejnova.jpg

Šárka Hejnová

Zpět

Ak. mal. Šárka Hejnová- Svobodová

Vystudovala VŠUP-obor divadelní a filmový kostým.

Již během studií měla příležitost spolupracovat jako kostýmní výtvarnice s  předními českými jevištními výtvarníky a režiséry.

Její přístup k divadelnímu kostýmu nejvíce ovlivnili Ester Krumbachová a Zdenek Seydl, od svého otce prof. Josefa Svobody, s nímž od roku 1977 trvale spolupracovala doma i v zahraničí, se učila vnímat divadelní prostor a funkci dramatického kostýmu v něm. Z českých divadelních režisérů  ji nejvíce ovlivnili M. Macháček. L. Smoček, E. Schorm a J. Srnec, specifiku  filmového kostýmu si ověřovala ve spolupráci s filmovými režiséry K. Kachyňou, J. Jakubiskem,  V. Chytilovou, V. Vorlíčkem, aj.

Jako kostýmní výtvarnice pracovala doma především v ND v Praze, v Laterně magice, Černém divadle, v Činoherním klubu, v DJKT v Plzni, ve  Filmovém studiu Barrandov a v České televizi, v zahraničí  např. pro Operu v Sydney, v New Yorku, Ženevě, Marseille, Trieste, Bologni, Vídni, Paříži, Bruselu,  Antverpách a v divadle Arena di Verona.

Stále se věnuje scénickému a filmovému kostýmu, návrhům masek a výtvarnému řešeni interierů; v poslední době rozšířila svůj výtvarný zájem na  keramické mozaiky - obrazy kombinované s dřevem a břidlicí, stěny a stoly.

ZPĚT