B_PQ.jpg

Barbora Příhodová

Zpět

Teatroložka. Zabývá se dějinami a teorií scénografie a kostýmu v podobách současných i historických (především 20. století). V současné době působí jako odborná asistentka na Katedře divadelních studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se výzkumu tvorby Josefa Svobody ve Spojených státech amerických a transatlantickým vlivům ve scénografii.

Absolvovala magisterské studium divadelní vědy a anglistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (2008) a doktorské studium divadelní vědy tamtéž (2012). Za disertační práci „Obrazový prostor na jevišti: k (re)konstrukci výtvarně-technického řešení bostonské inscenace Intolleranza 1960 ve scénografii Josefa Svobody" jí bylo uděleno čestné uznání v soutěži o Cenu Václava Königsmarka (Cena Teatrologické společnosti udělovaná mladým talentům divadelní vědy, 2013). V rámci svého mezinárodně pojatého výzkumu Svobodova díla v roce 2010 absolvovala za podpory Fulbright Masarykova stipendia výzkumnou stáž na Ohio State University.

O scénografii publikuje v českém prostředí i v zahraničí. Na jaře letošního roku vyšla její studie "The Power of Images in Performance: Josef Svoboda’s Scenography for Intolleranza 1960 at Opera Company of Boston” v e-knize Activating the Inanimate (ed. Celia Morgan a Filipa Malva), je spoluautorkou publikace Český divadelní kostým (Ptáčková, V. – Příhodová, B. – Rybáková, S. 2011). V knize The Disappearing Stage: Reflections on the 2011 Prague Quadrennial (2012), editované Arnoldem Aronsonem, publikovala esej Costume and the Performing Body.

Je spoluautorkou scénáře dokumentárního filmu Divadlo Svoboda (2011). O Josefu Svobodovi a české scénografii přednášela na Norweigan Theater Academy v Norsku (2010), na Univerzitách v USA (University of Kansas, 2011, Ohio State University, 2011, University of South Carolina, 2012), na Escuela Superior de Arte Dramático ve Španělsku (2011) a na University of Hull Velké Británii (2013). Svůj výzkum prezentovala na symposiích a konferencích v České republice, USA, Španělsku a Korei.

ZPĚT